EAA Young Eagles EAA HomeJoin EAAEAA StoreContact Us
HomeFactzoneNews & EventsAviation CareersFun & GamesEAA Youth ProgramsParentsVolunteers

EAA Young Eagles - AirVenture Volunteer Schedule

Young Eagles Volunteer Schedule

Sunday, July 22

     
       

Young Eagles Pavilion

Volunteer 1

Volunteer 2

 

9 a.m. - 1 p.m.

Doug Nelson

Jack Sutton

 

1 p.m. - 4 p.m.

Jon Harris

Shannon Harris

 
       

Green Machine 1

Volunteer 1

Volunteer 2

 

9 a.m. - 1 p.m.

Rich Largent

Ginny Largent

 

1 p.m. - 4:30 p.m.

Dave Howard

Tessa Clark

 
       
       

Monday, July 23

     
       

Young Eagles Pavilion

Volunteer 1

Volunteer 2

 

8:30-12:30 p.m.

Mark Hissey

Sandy Hissey

(Lunch provided)

1 p.m.-5 p.m.

Doug Conciatu

Larry Snyder

 
       

Green Machine 1

Volunteer 1

Volunteer 2

 

8:30 a.m. - 12:30 p.m.

Carol MacCabe

Steve MacCabe

(Lunch provided)

1 p.m. - 4:30 p.m.

John Blackner

Kenneth Podaima

 
       

Green Machine 2

Volunteer 1

Volunteer 2

 

8:30 a.m. - 12:30 p.m.

Mike McCoy

Kelly McCoy

(Lunch provided)

1 p.m. - 4:30 p.m.

Jack Neima

Mark Odegard

 
       

Learn to Fly Center

     

8:30-12:30 p.m.

Warren Levin

Jack Sutton

(Lunch provided)

1 p.m.-5 p.m.

Dennis Glaeser

Aaron Wypsyzynski

 
       
       

Tuesday, July 24

     
       

Young Eagles Pavilion

Volunteer 1

Volunteer 2

 

8:30-12:30 p.m.

Mark Kolesar

Butch Bejna

(Lunch provided)

1 p.m. - 5 p.m.

Dave Hubbard

Rick Ellis

 
       
       

Green Machine 1

Volunteer 1

Volunteer 2

 

8:30 a.m. - 12:30 p.m.

Jack Langland

Sally Langland

(Lunch provided)

1 p.m. - 4:30 p.m.

Phil Englishman

Gary Slatt

 
       

Green Machine 2

Volunteer 1

Volunteer 2

 

8:30 a.m. - 12:30 p.m.

Bob Stewart

Darlene Stewart

(Lunch provided)

1 p.m. - 4:30 p.m.

Lachendros

   
       

Ground School

Volunteer

   

8:30-11:30 a.m.

Ted Kirkpatrick

 

(Lunch provided)

       

Flight Line

     

8:30-noon

Volunteer 1

Volunteer 2

 
 

Tom Stoyka

Joyce Stoyka

(Lunch provided)

 

Volunteer 3

Volunteer 4

 
 

Ann Campbell

Carl Campbell

(Lunch provided)

 

Volunteer 5

Volunteer 6

 
 

Dave Hummel

Lynn Kirkpatrick

 
       

Learn to Fly Center

     

8:30 a.m.-12:30 p.m.

Burt Spencer

Chris St Germain

(Lunch provided)

1 p.m.-5p.m.

Warren Levin

Doug Nelson

 
       
       

Wednesday, July 25

     
       

Young Eagles Pavilion

Volunteer 1

Volunteer 2

 

8:30 a.m. - 1 p.m.

The Gehrings

 

(Lunch provided)

1 p.m. - 3:30 p.m.

Doug Nelson

Dennis Glaeser

 
       

Green Machine 1

Volunteer 1

Volunteer 2

 
       

Green Machine 2

Volunteer 1

Volunteer 2

 
       

Learn to Fly Center

     

8:30 a.m. - 1 p.m.

Dave Hummel

Rick Ellis

(Lunch provided)

1 p.m.-5:00 p.m.

Mathieu Labs

David Marten

 
       

Young Eagle Leaders Workshop, 10 a.m. - 1 p.m. PHP conference Center

Young Eagles Dinner

Eagle Hangar

   

6 p.m.

     
       
       

Thursday, July 26

     
       

Young Eagles Pavilion

Volunteer 1

Volunteer 2

 

8:30a.m.-12:30 p.m.

Shannon Harris

Jon Harris

(Lunch provided)

1 p.m.-5 p.m.

Mathieu Labs

Chris St Germain

 
       

Green Machine 1

Volunteer 1

Volunteer 2

 

8:30 a.m.-12:30p.m.

Dennis Glaeser

Larry Snyder

(Lunch provided)

1 p.m. - 4:30 p.m.

Lloyd Richards

Jeff Smerek

 
       

Green Machine 2

Volunteer 1

Volunteer 2

 

8:30 a.m.-12:30 p.m.

Ira Weissman

Alison Weissman

(Lunch provided)

1 p.m.- 4:30 p.m.

Lachendros

   
       

Ground School

Volunteer

   

8:30-11:30 a.m.

Doug Conciatu

 

(Lunch provided)

       

Flight Line

Volunteer 1

Volunteer 2

 

8:30-noon

Richard Largent

Ginny Largent

(Lunch provided)

 

Volunteer 3

Volunteer 4

 
 

Sheila Swanson

Marty Heller

(Lunch provided)

 

Volunteer 5

Volunteer 6

 
 

Bert Spencer

Aaron Wypsyzynski

 
       

Learn to Fly Center

     

8:30 a.m.-12:30 p.m.

Dave Howard

Tessa Clark

(Lunch provided)

1 p.m.-5 p.m.

Carol MacCabe

Steve MacCabe

 
       
       

Friday, July 27

     
       

Young Eagles Pavilion

Volunteer 1

Volunteer 2

 

8:30 a.m.-12:30 p.m.

Jim Dukeman

Sandy Dukeman

(Lunch proivided)

1p.m. - 5 p.m.

Mark Hissey

Sandy Hissey

 
       

Green Machine 1

Volunteer 1

Volunteer 2

 

8:30 a.m. - 12:30 p.m.

Tom Stoyka

Joyce Stoyka

(Lunch provided)

1 p.m. - 3:30 p.m.

Mike McCoy

Kelly McCoy

 
       

Green Machine 2

Volunteer 1

Volunteer 2

 

8:30 a.m. - 12:30 p.m.

Bob Stewart

Darlene Stewart

(Lunch provided)

1 p.m. - 3:30 p.m.

Jack Langland

Sally Langland

 
       

Learn to Fly Center

     

8:30a.m. - 12:30 p.m.

Doug Nelson

Mark Kolesar

 

1p.m. - 5 p.m.

Dave Resler

Laramie Resler

 
       
       

Saturday, July 28

     
       

Young Eagles Pavilion

Volunteer 1

Volunteer 2

 

9 a.m. - 1 p.m.

Ken Podaima

John Blackner

(Lunch included)

1 p.m. - 5 p.m.

Jeff Stephenson

Butch Bejna

 
       

Green Machine 1

Volunteer 1

Volunteer 2

 

8:30 a.m. - 12:30 p.m.

Lachendros

   
       

Learn to Fly

     

8:30 a.m.-12:30 p.m.

Jon Harris

Shannon Harris

(Lunch included)

1 p.m.-5 p.m.

Ann Campbell

Carl Campbell

 
       
       

Sunday, July 29

     
       

Young Eagles Pavilion

Volunteer 1

Volunteer 2

 

9 a.m. - 1 p.m.

Butch Bejna

Jeff Stephenson

 

1 p.m. - 5 p.m.

YE Staff

   
       

Learn to Fly

     

9:00 a.m.-12:30 p.m.

Jim Dukeman

 

(Lunch included)

 

Sandy Dukeman

   
       

Memorial Wall Ceremony and Fly-By, 11 a.m.

   
Order Young Eagles Supplies
EAA Young Eagles Newsletter Signup
Events
Site Help                    Privacy Policy                     Site Map